GERÇEK PAYLAŞIMI BİLENLERİN MEKANI
HOŞGELDİNİZ...
HOŞGELDİNİZ...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

,.-~*´¨¯¨`*·~-.¸-(_FRM¥ØK¥ØK_)-,.-~*´¨¯¨`*·~-.¸

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Delphi : Örnek Kodlar,e-book ,Source code

YazarMesaj
KaRaKuLe
Admin
Admin
KaRaKuLe

Delphi : Örnek Kodlar,e-book ,Source code Empty
MesajKonu: Delphi : Örnek Kodlar,e-book ,Source code   Delphi : Örnek Kodlar,e-book ,Source code Icon_minitimeCuma Mart 27, 2009 12:10 am

Delphinin (D) si

Object bir programlama dili olan delphi babadır kraldır. Hem amatorlerin hemde profosyonellerin kullanabileceği componentlerle gelişmeye açık çok baba bir dildir.

Form. Nesnesi

Bildiğimiz üzere günümüzde program görsel bir sayfanın üzerine yerleştiriliyor. Neyse Formumuz. Kendisine özelliği barındırdığı gibi bütün componentelerede ev sahipliği yapar.

File/ New / Application dan yeni bir proje oluşturduk bir adet forumumzda otomatikman geldi Formun üzerinde Form1 bir yazıyor hemen form aktifken F11 tuşuna basıyoruz ve object inspector geliyor burada forumumuza atin işlemleri görebiliyor Formun başlığından rengine üzende kullanılan yazı tiplerine kadar her şeyi görmek mümküm.

Capiton= Benim Forumum ‘yazın formun başlığında benim formum yazdığını göreceksiniz.

Color Yerinden regini değiştire bilirsiniz

Biraz İngilizce ile buradaki bütün değişiklikeleri kolayca yapabilirsiniz.

Simdi Formun Actionlarına bakalım

Child ve midi formlar
En güzel örnek olarak Excel verebiliriz. Excel ana tablosu aldınta açtığınız diğer Excel formları onun çocukları gibi olacaktır ve ondan alta ayrılmayacaktir.

Bu konuya ilerde daha fazla değineceğiz

OnShow
Bu action olayında yani forum her ekranda göründüğündeki bunu su sekilde bir kodla yapabiliriz.

Form1.show; (gösterir)
Form1.close; (kapatır)

Not close il form tamamen kapanmaz sadece size gözükmez Formun on close oleyina
Cafree yazmanız gerekmekteridir.

Simdi on show olduğunda ne yapmak istiyorsanız onu yaptırabilirsiniz mesela formun onshow olayıki bu pencere F11 bastığnızda gelen yada her zaman soltarafta gözüken pencerenin üstten ikinci sekmesinin alt kısımlarına doğrudur.

Söyle bir kod yazıyoruz hemen

Showmessage(‘Selam Ben Formum Beni Açtın’

Simdi bunun pek aklı başında olmayan bir form oluduğunu biliyoruz Burada kullanılma dikkat edersek Showmessage küçük ve zararsız basit bir okadarda kolay kullanıylı bir uyarı mesajıdır. Form açıldığında size Selam ben Formum Beni Açtın diyecek ve alt taki ok butonuna basınca kapanacaktır.

Kusura bakmayın iş ortamında ancak bu kadar yazabildim ama devamını getireceğim eğer istek olursa delphiyi sıfırdan anlatmaya çalışacağım Bu arada kimi arkadaşlar olabilir neden değişken filan anlatmadın diye onlara hiç girecek vaktim yok zaten herkesin aşağı yukarı bildiği bir programlama dilidir

Delphi : Örnek Kodlar,e-book ,Source code
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Delphi 7 Türkce Anlatım
» Delphi menüleri nin ozellikleri ve ne işe yaradıkları